Domowe sposoby na zatkane zatoki. Olejek herbaciany

Udostępnij:

Zapalenie zatok przynosowych to poważne schorzenie, które szczególnie dotyczy ludzi żyjących w klimacie umiarkowanym. Choroba zatok uaktywnia się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jak wskazują statystyki, połowa polskiego społeczeństwa chociaż raz przeszła ostre zapalenie zatok.

Jesień i zima to pory roku, które dla Polaków są niezwykle trudne. To w tym okresie na infekcje górnych dróg oddechowych zapada większość społeczeństwa. Zapalenie zatok to częsta przyczyna bólów migrenowych. Inne objawy takie jak zatkany nos, żółta wydzielina i trudności z oddychaniem świadczą o chorych zatokach.

Zatkane zatoki

Zatkane zatoki i trudności z oddychaniem to pierwszy symptom zapalenia zatok. Czym jeszcze się objawia? Zatoki, które wypełnione są powietrzem, w trakcie infekcji produkują gęstą, często żółtawą wydzielinę, która utrudnia oddychanie. Ze względu na położenie zatok, można wyróżnić: czołowe, sitowe, klinowe oraz szczękowe.

Zapalenie zatok wiąże się z zainfekowaniem błony śluzowej zatok, co prowadzi do niedrożności. Przyczynami zatok są z reguły: baterie, wirusy lub grzyby. Inne rzadziej diagnozowane przyczyny to: polipy w nosie, skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałka gardłowego czy uszkodzenie rzęsek, których zadaniem jest eliminowane nagromadzonego śluzu. 

Jak rozpoznać zapalenie zatok? Do najczęstszych symptomów tego schorzenia należą:

  • Katar
  • Ból głowy
  • Zatkany nos
  • Uczucie rozpierania w okolicy nasady nosa

Tych podstawowych objawów nie można bagatelizować, ponieważ brak jakiegokolwiek leczenia może doprowadzić do wielu powikłań takich jak: zapalenie ucha, zapalenia gardła czy nawet stanu zapalnego okolicznych kości. W skrajnych przypadkach może również dojść do utraty słuchu!

Zapalenia zatok często doświadczają alergicy, u których występują także: łzawienie oczu, zapalenie spojówek, wodnista wydzielina wydobywająca się z nosa. 

domowe sposoby na zatoki

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Każdy kto chociaż raz doświadczył zapalenia zatok, wie jak uciążliwe jest to schorzenie. Zdarza się, że przepisane przez lekarza lekarstwa, krople do nosa nie pomagają, co w takim wypadku zrobić? Ratunkiem mogą okazać się domowe, naturalne sposoby. Najczęściej zastosowane metody to:

  • Ciepłe okłady - sposób ten pomoże na ból zatok, który zlokalizowany jest u nasady nosa. Okłady można wykonywać za pomocą rozgrzanego grochu, który należy wsypać do woreczka.
  • Masaż wodny - masowanie okolic, w których znajdują się zatoki ciepłą wodą może okazać się zbawienne, szczególnie w początkowych fazach infekcji. 
  • Nacieranie maściami - sprawdzi się maść kamforowa i bursztynowa, która rozgrzeje zainfekowane miejsca 

Inhalacje na zatoki. Olejek z drzewa herbacianego na zatoki - Przepis

Inhalacje na zatkane zatoki to sposób stosowany najczęściej. Zabieg ten można wykonywać przy użyciu soli, ziół lub olejków eterycznych. Inhalacje przy pomocy olejku herbacianego są bardzo przyjemne, ze względu na zapach produktu. Do zabiegu wystarczy przygotować kilka kropel olejku oraz naczynie z gorącą wodą. Inhalacja powinna trwać kilka minut, przynajmniej raz dziennie. 

1 Komentarze

Daria_xoxo

24 maja 2019

Zapalenie zatok to moja zmora... Na szczęście z pomocą przychodzą mi domowe inhalacje z olejku herbacianego, pihtiowego. Czasem też dodaję miętę i sól do całości :)

Zostaw Komentarz