Gdzie rośnie drzewo herbaciane? i jakie ma właściwości?

Udostępnij:

Drzewo herbaciane, z którego powstaje leczniczy olejek herbaciany, to roślina pomagająca od lat pielęgnować skórę, dbać o zdrowie i koić stany zapalne. Dobroczynne działanie liści było znane już przez mieszkańców Australii wiele lat temu. Powszechnie znany olejek herbaciany stał się popularny dopiero w latach 20. XX wieku za sprawą chemika Arthura Penfolda. Jakie właściwości wykazuje olejek herbaciany? 

Olejek herbaciany znajduje się na liście 100 różnych drogocennych składników. Wydobywany z liści drzewa herbacianego używany jest m.in do leczenia oparzeń i dezynfekcji miejscowych ran. Produkt ten wykazuje najsilniejsze spośród innych olejków działanie antyseptyczne. Co więcej, posiada wysoką aktywność przeciwbakteryjną, przeciwwirusową i przeciwgrzybiczą.  

Gdzie rośnie drzewo herbaciane?

Roślina nazywana drzewem herbacianym rośnie na kontynencie australijskim. Od wieków jej liście stosowane były jako lekarstwo szczególnie w trakcie przeziębienia. Wytwarzane olejki eteryczne wspomagały gojenie się ran, stosowane napary pomagały w leczeniu bólu gardła oraz na inne dolegliwości skórne. Stosowanie czystego olejku herbacianego, porównując do czystego surowca roślinnego, dawniej nie było praktykowane ze względu na brak wiedzy.

Drzewo herbaciane - właściwości

Jakie są możliwości olejku wytwarzanego z drzewa herbacianego? Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • Oczyszczanie ran - w przypadku otarć oraz drobnych skaleczeń. Wystarczy używać kilku kropel produktu, naniesionych na wacik, aby przetrzeć ranę
  • Usuwanie trądziku - warto używać olejku herbacianego wymieszanego z kosmetykiem do mycia twarzy. Aby efekt był zauważalny należy użyć 20-40 kropel
  • Odświeżanie powietrza - olejek herbaciany przepięknie pachnie, usuwa przykre zapachy, działa jak odświeżacz powietrza 
  • Zmniejszenie obrzęków stawów - produkt ten sprawdzi się w przypadku artretyzmu, ponieważ pozwoli uwolnić się od bólu. Należy stosować 2-3 razy dziennie
  • Przeciwdziałanie bakteriom - aby pozbyć się bakterii warto wmasowywać kilka kropel produktu w miejsca takie jak stopy. Można stosować bezpośrednio na miejsca zainfekowane. 
  • Odkażanie pęcherza - do kąpieli wodnej należy dodać do 15 kropel olejku i starannie myć miejsca intymne
  • Usuwanie siniaków, haluksów - olejek to doskonały produkt kojący, który można stosować na obtłuczenia czy miejsca bolące na stopach

drzewo herbaciane

To tylko część z wielu schorzeń, którymi można leczyć się za pomocą olejku herbacianego.

Drzewo herbaciane - olejek

Aby wydobyć wszystkie właściwości olejku z drzewa herbacianego bardzo często miesza się go z innymi olejkami. Dzięki takiemu połączeniu wmasowywanie produktu jest dużo prostsze. Najczęściej wybieranym olejkiem jest kokosowy, z pestek winogron, jojoba czy oliwa z oliwek. Poza tradycyjną formą olejku herbacianego istnieje też wersja stała w postaci maści. 

Drzewo herbaciane - ciekawostki

Czy wiesz, że olejku herbacianego możesz używać także jako antyperspirant? Wystarczy wymieszać go z olejem kokosowym i sodą oczyszczoną, a następnie przenieść produkt do odpowiedniego pojemnika. Dzięki tej mieszance, pozbędziesz się potu i przykrego zapachu. 

0 Komentarze