Bądź EKO! Jak skutecznie usunąć pleśń bez chemii? Domowe sposoby

Udostępnij:

Czy wiesz, że Aborygeni traktowali olejek z drzewa herbacianego jako remedium na łagodzenie bólu i gojenie ran? Okazuje się, że preparat ten posiada również znacznie bardziej prozaiczne zastosowanie - jest genialny w zwalczaniu pleśni.


Negatywne skutki pleśni 


By się rozwijać, pleśń wykorzystuje ciepło, wodę i pożywienie, które odnajduje zarówno w tkaninach, plastiku, jak i w płytach gipsowo-kartonowych i w mokrym drewnie. Niestety, toksyczne odpady pleśni, powstające na skutek przemiany materii, wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie, powodując alergię, astmę, infekcje układu oddechowego, bóle mięśni, a czasem także depresję, ogólne zmęczenie i problemy z koncentracją.


Unikaj standardowych środków przeciwpleśniowych! 


Większość środków na pleśń dostępnych w sklepach zawiera wybielacze oraz środki powierzchniowo-czynne, nierzadko również środki zapachowe. W niemal każdym przypadku preparaty te przyczyniają się do powstawania toksycznych, rakotwórczych oparów, co więcej - są zabójcze dla roślin i życia wodnego. Używając ich ryzykujesz również poparzeniami skóry oraz podrażnieniami oczu i gardła.


Olejek z drzewa herbacianego na pleśń 
 

W łatwy sposób możesz zrobić to za pomocą samodzielnie przygotowanego sprayu antybakteryjnego. Wystarczy łyżeczka olejku z drzewa herbacianego i szklanka wody. Wymieszaj składniki w pojemniku na spray, a następnie spryskaj spleśniałe miejsca. Nie dotykaj ich przez 3 dni. Po upływie tego czasu zmyj pozostałości pleśni wodą i mydłem, a następnie dokładnie wytrzyj całość ręcznikiem papierowym.


Ocet i boraks alternatywą dla olejku herbacianego
 

W przypadku, gdy zapach olejku eterycznego unoszący się w powietrzu przez kilka dni bardzo ci przeszkadza, postaw na zwilżenie szmatki octem spirytusowym - jego zapach zniknie po kilkunastu godzinach. Wetrzyj ocet w pleśń, pozostaw na trzy dni, a pozostałości pleśni pozbądź się analogicznie do likwidacji jej olejkiem z drzewa herbacianego.

Jeśli pragniesz wyeliminować pleśń z większej powierzchni, potrzebny będzie ci litr gorącej wody i szklanka boraksu. Boraks to sól sodowa kwasu borowego. Nałóż mieszankę wody i boraksu na ścianę, czyniąc to przy użyciu gąbki, koniecznie w rękawiczkach. Zaschnięty boraks zdejmij ze ściany i ciesz się uzyskanym efektem!

1 Komentarze

odgrzybianie (Derty Serwis Ernest Dobosz)

27 maja 2020

Do odgrzybiania warto użyć czegoś nietoksycznego np ASG firmy Spranda opartym na technologii naturalnej wyciąg z drzewa herbacianego

http://spranda.pl

Zostaw Komentarz