Nużeniec to zapalenie brzegów powiek wywołanych obecnością roztoczy z rodziny nużeńcowatych. Jest to stosunkowo częsty problem, który niekiedy mylony jest z innymi schorzeniami oczu jak np. atopowym zapaleniem spojówek/rogówek. Dla pewności warto wykonać test laboratoryjny, który pomoże potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie. 

Problem demodekozy (nużycy) skóry twarzy i okolic oczu może trwać wiele lat. Jest to bardzo trudne schorzenie pod względem leczenia, ponieważ ma skłonności do powracania. Szczególnie ważna jest profilaktyka nużeńca, czyli stosowanie zasad higieny twarzy, okolic oczu. Wskazany jest delikatny masaż powiek. Nie można zapominać o czyszczeniu brzegów, rzęs oraz dokładnym demakijażu wrażliwej skóry twarzy. Warto również zamienić kosmetyki, które posiadają w swym składzie komponenty drażniące i podrażniające, na te o naturalnych właściwościach. 

nużeniec

Nużeniec czym jest i jak się go pozbyć?

Demodekoza - nużeniec, to pasożyt lub saprofit, który upodobał sobie szczególnie wrażliwą skórę twarzy. Przez lekarzy uznawany jest za czynnik chorobotwórczy również podczas obecności trądzika zarówno różowatego jak i pospolitego. Jakie są najbardziej widoczne objawy nużeńca?

  • Świąd i pieczenie w okolicach powiek
  • Trwała opuchlizna oczu
  • Uczucie piasku w oczach, co może wpływać na pogorszenie widzenia
  • Wydobywanie się żółtawej wydzieliny 
  • Częste wypadanie rzęs oraz zmiany ich rośnięcia. 

Nużeniec u zwierząt i ludzi

Nużeniec w przypadku zwierząt atakuje młode szczeniaki oraz stare, często schorowane psy. Najczęstsze objawy to rumień, łuszcząca się skóra, a nawet miejscowa utrata sierści w okolicach oczu, pyska, po zewnętrznej części uszu czy na głowie. Nużycę występującą u psów leczy się preparatami bakteriobójczymi. Tak jak u człowieka, tak i u zwierząt okres leczenia trwa ponad miesiąc, czasem 2 miesiące. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się zastrzyki. Proces terapii psa, wymaga od jego właściciela maksymalnego zaangażowania w to, aby przywrócić zdrowie zwierzaka. 

Olejek herbaciany na nużeńca

Prawdziwym ukojeniem w przypadku schorzenia spowodowanego nużeńcem, może się okazać olejek z drzewa herbacianego. Pozyskiwany jest on z australijskiej rośliny, która pomaga w przypadku problemów dermatologicznych. Produkt ten zawiera w sobie kilkadziesiąt składników, które posiadają unikalne właściwości: antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Terapia nużycy jest długotrwała i nigdy efekty kuracji nie pojawiają się od razu. Roztocza wykazują sporą odporność na leczenie, dlatego kuracja olejkiem herbacianym nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak stosować olejek herbaciany na nużeńca?

Stosowanie olejku herbacianego powinno obejmować okres 4-6 tygodni. Dlaczego? Przyjmuje się, iż cykl życiowy nużeńca trwa 3-4 tygodnie. Aby całkowicie zlikwidować proces jego namnażania się, leczenie musi trwać ponad miesiąc. Produkt należy nakładać na skórę twarzy dwa razy dziennie, tuż po wieczornej i porannej higienie twarzy, delikatnie wmasowując. Skóra powinna być dokładnie oczyszczona i lekko wilgotna. Olejek herbaciany nie wymaga spłukiwania.

0 Komentarze