Zmiany skórne mogą pojawić się u każdego z nas. Niekiedy mają charakter przebarwień czy pieprzyków, możliwe jest także występowanie brodawek czy włókniaków. W przypadku pojawienia się takich zmian skórnych jak brodawki, włókniaki czy pieprzyki zawsze wskazana jest konsultacja ze specjalistą - zmianę powinien obejrzeć dermatolog. Jeśli nie ma przeciwwskazań do usunięcia zmiany, a pacjent zgłasza chęć jej pozbycia się, z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Skąd się biorą zmiany skórne?

W ciągu całego życia skóra jest stale narażona na oddziaływanie rozmaitych czynników. W efekcie może dojść do powstania zmian skórnych różnego rodzaju. Jednymi z najczęstszych zmian są przebarwienia, czyli miejscowa kumulacja barwnika skóry - melaniny. Czynniki sprzyjające powstaniu przebarwień to stany zapalne, urazy skóry, trądzik, ekspozycja na słońce czy zmiany hormonalne. Przebarwienia najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie czy dłoniach, ale możliwe są także inne lokalizacje, np. plecy.

Kolejne często występujące zmiany skórne to pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe. W przypadku tych zmian skórnych zawsze warto zachować odpowiednią czujność, gdyż niektóre z tych zmian mogą mieć groźny charakter i rozwinąć się w kierunku nowotworu. Najbardziej niepokojące zmiany to powiększanie się pieprzyka, asymetryczny kształt, nierówne brzegi czy krwawienie. Takie pieprzyki powinny być przebadane przy pomocy dermatoskopu, niekiedy wskazana jest także biopsja. Pieprzyki z włosem powinny być poddawane takiej samej ocenie jak zwykłe znamiona barwnikowe - obecność włosa nie zwiększa ryzyka rozwoju czerniaka.

Na skórze mogą pojawić się rozmaite brodawki, czyli grudkowe zmiany skórne o zrogowaciałej powierzchni. Bardzo często brodawki są konsekwencją infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Takie brodawki wirusowe to m. in. kurzajki na stopach, brodawki zwykłe zlokalizowane przede wszystkim na dłoniach, a także kłykciny kończyste na narządach płciowych. Z kolei brodawki łojotokowe powstają u osób starszych oraz w efekcie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Metody usuwania zmian skórnych

Po konsultacji z dermatologiem możliwe jest usunięcie większości zmian skórnych. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą jest zabieg laserowy. Dzięki wykorzystaniu lasera możliwe jest precyzyjne oddziaływanie wiązki lasera na zmianę skórną. Dochodzi do odparowania pieprzyka, a sąsiadująca tkanka pozostaje nienaruszona. Laser CO2 może być używany do usunięcia pieprzyków po odpowiedniej konsultacji z lekarze. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a powstały na skórze strupek odpada po kilkunastu dniach. Inna metoda na usuwanie pieprzyków to chirurgiczne wycięcie zmiany lub elektrokoagulacja.

A jak można usunąć brodawki? Wyboru można dokonać spośród kilku skutecznych metod, takich jak elektrokoagulacja, krioterapia, laseroterapia lub usuwanie chirurgiczne zmiany. Elektrokoagulacja polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego o dużej częstotliwości, z kolei krioterapia to wymrażanie zmian skórnych. Tego typu zabiegi pozwalają na skuteczne usuwanie wszelkiego rodzaju brodawek, bez pozostawienia na skórze śladów czy blizn.

W przypadku kurzajek na stopach możliwe jest zwalczenie tych zmian skórnych przy pomocy takich domowych metod jak sok z łodygi mlecza czy glistnika jaskółcze ziele, a także maści na kurzajki czy domowe aplikatory do wymrażania.

Usuwanie włókniaków, czyli  zmiany skórnej zbudowana z hiperplastycznej skóry właściwej i naskórka, wywodzących się z tkanki łącznej polega na wykorzystaniu podobnych metod, jak w przypadku brodawek. Można zadziałać na zmianę skórną laserem CO2, co pozwala na szybkie usuwanie włókniaków bez pozostawiania blizn. Inną metoda jest elektrokoagulacja, czyli wykorzystanie elektrody prowadzącej do koagulacji i obumarcia tkanki. Usuwanie włókniaków możliwe jest także na drodze ich chirurgicznego wycięcia skalpelem lub wykorzystaniu metody kriochirurgii.

Artykuł partnera

0 Komentarze