Onycholiza to choroba paznokcia, która charakteryzuje się odwarstwieniem się płytki od łożyska. Jak rozpoznać schorzenie? Cechą wyróżniają jest obecność białego koloru na płytce paznokcia. Zaburzenie może pojawiać się nie tylko na dłoniach lecz także na stopach. Aby zażegnać problem raz na zawsze, należy dokonać całkowitej eliminacji przyczyny schorzenia. 

Onycholiza

Onycholiza może występować zarówno na paznokciach u rąk, jak i u stóp. Pierwszy sygnalizujący objaw to pojawienie się białych plam na płytce w miejscu odwarstwienia paznokcia. Ze względu na liczne przebarwienia, dłonie oraz stopy wyglądają nieestetycznie, jakby były zaniedbane. Mimo tak nieznacznego objawu, nie warto lekceważyć tej choroby, ponieważ może się ona rozszerzać, niszcząc całą strukturę paznokci.

Onychylioza paznokci

Onycholiza to stan chorobowy, podczas którego dochodzi do odwarstwienia się płytki paznokcia od jej łożyska. W wyniku tego, zbiera się powietrze, zanieczyszczenia, złuszczająca się keratyna, co przejawia się białym przebarwieniem. Jeżeli dochodzi do zakażenia, kolor zmienia się na szary, żółty czy brązowy.

Onycholiza początki

Ze względu na przyczyny oraz pierwsze objawy choroby skórnej, onycholizę można podzielić na wrodzoną oraz nabytą. Jeżeli przypadłość ta została uwarunkowana genami, tym ciężej będzie się jej całkowicie pozbyć. Onycholizę nabytą, można z kolei podzielić na egzogenną i endogenną. Ta pierwsza spowodowana jest czynnikami pochodzącymi spoza organizmu. Endogenna przyczyna to taka, która miała źródło w środku organizmu.

Onycholiza przyczyny:

  • Mikrourazy
  • Urazy mechaniczne spowodowane podważaniem paznokcia 
  • Nieprofesjonalnie wykonany zabieg medicure/pedicure
  • Noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów
  • Infekcje paznokcia
  • Choroby skóry, choroby ogólnoustrojowe

olejek z drzewa herbacianego na onychyliozę

Onycholiza ile trwa leczenie?

Jeżeli osoba chora ma styczność z łagodną onycholizną, jej objawy powinny ustąpić po kilku tygodniach. Jeżeli problem trwa znacznie dłużej, wymagane jest leczenie. Koniecznością w tym przypadku jest wizyta u dermatologa. W przypadku gdy jest to infekcja bakteryjna, przepisane zostaną specjalne antybiotyki. Trudno przewidzieć, ile będzie trwała taka terapia, wszystko zależy od czasu zniknięcia odwarstwienia, który trwa z reguły nawet kilka miesięcy. 

Onycholiza a malowanie paznokci 

W trakcie trwania onycholizy nie zaleca się stosowania lakierów oraz zmywaczy do paznokci. Dlaczego? Produkty te wykazują silne działanie chemiczne, które dodatkowo uszkadza płytkę paznokcia. Nie warto zatem chować nieestetycznego koloru paznokcia pod warstwą szkodliwego lakieru. Efekt może okazać się fatalny. 

Onycholiza - jak leczyć? Domowe sposoby

Domowe sposoby, które mogą załagodzić chorobę, to prawidłowa profilaktyka. Odpowiednia higiena i unikanie wilgoci. Co więcej, podczas sprzątania zalecane jest zakładanie rękawiczek ochronnych. Dbałość o paznokcie to kolejny ważny aspekt. Do profilaktyki można włączyć również olejek herbaciany. 

Onycholiza olejek rycynowy? To także świetne rozwiązanie na naturalne leczenie, które może przynieść rewelacyjne efekty. Olejek rycynowy znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości.

Onycholiza - olejek z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany to skuteczne rozwiązanie m.in na grzybicę. Jeżeli przyczyną onycholizy są grzyby, olejek ten okaże się prawdziwym panaceum na to schorzenie. Dzięki niemu zahamowany zostanie rozwój drobnoustrojów, co pozwoli zażegnać nieestetyczne zmiany skórne. 

Onychylioza leczenie olejkiem herbacianym

Choroby paznokci w tym onycholiza może zostać skutecznie zniwelowania, dzięki systematycznemu stosowaniu olejku herbacianemu. Leczenie nim jest z pewnością przyjemne i niedrogie. Taką terapię można wykonać samemu w domu. Badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego daje lepsze rezultaty jak klotrimazol. 

0 Komentarze