Jak dbać o zatoki? 5 naturalnych metod na utrzymanie zdrowia zatok przynosowych

Udostępnij:

Zapalenie zatok to nawracająca dolegliwość. Można sobie z nią radzić naturalnymi metodami albo sięgnąć po odpowiednie leki. Dziś podpowiemy jak dbać o zatoki i poznacie 5 naturalnych metod na utrzymanie zdrowia zatok przynosowych. Głównymi objawami zapalenia zatok są ból przy pochylaniu się, a także zatkany nos. W przypadku silnych stanów zapalnych może występować gorączka i obrzęk.

Poznaj 5 metod na utrzymanie zdrowia zatok przynosowych 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto dbać odpowiednio o zdrowie zatok przynosowych. Jak można to robić? Przede wszystkim należy zawsze dbać o drożność nosa, regularnie go czyścić i przepłukiwać wodą morską. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest unikanie zanieczyszczeń, na tyle, na ile jest to możliwe. Warto unikać choćby biernego palenia. Gdy temperatura jest niska czy jest wietrznie należy nosić czapkę i szalik. Warto stosować preparaty natłuszczające błony śluzowe. Należy unikać korzystania z basenu, a jeśli już to wybierać ten z ozonowaną wodą i przepłukiwać nos wodą morską po skorzystaniu z kąpieli. W przypadku pierwszych objawów chorobowych warto stawiać na naturalne inhalacje. Można wykorzystać olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, czy lawendowy, a także miętę, rumianek czy nawet sól kuchenną. Inhalacje można wykonywać z użyciem miski z gorącą wodą z wybranym ziołem czy olejkiem. Wystarczy się nad nią pochylić z ręcznikiem na głowie i w tej pozycji spędzić kilka minut, wdychając opary. Dobrze sprawdzają się też ciepłe okłady. Można tu wykorzystać ciepły ręcznik i przykładać na bolesne miejsca twarzy.

Konsultacja z laryngologiem - wdrożenie odpowiedniego leczenia w zapaleniu zatok przynosowych 

Jeśli masz problem z objawami nawracającego zapalenia zatok, to laryngologia w Warszawie prywatnie może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. Zapisz się na konsultacje z laryngologiem, który przeprowadzi zarówno wywiad lekarski, jak i odpowiednie badania. Lekarz może przeprowadzić endoskopię jam nosa, wykluczyć obecność polipów czy wykryć przerośniętą błonę śluzową zatok.      

Jak leczyć zapalenie zatok przynosowych? 

W przypadku zapalenia zatok przynosowych stosowane są leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen czy pseudoefedryna. Jeżeli niedrożność nosa i ból głowy nie mijają po 10 dniach, lekarz może przepisać antybiotyk czy glikokortykosteroidy. Jeżeli błona śluzowa włóknieje i zarasta konieczna może być ingerencja chirurgiczna. Operacja polega na poszerzeniu naturalnych ujść zatok i wykonuje się ją endoskopowo.

Artykuł partnera

0 Komentarze