Szybka przekąska lub pełnowartościowy posiłek - poznaj batony energetyczne

Udostępnij:

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w ciągłym biegu, przez co często zapominają o podstawowych czynnościach, takich jak zjedzenie posiłku, czy napicie się szklanki wody. Gdy nie mamy czasu na przygotowanie posiłku, wówczas nie powinniśmy z niego kompletnie rezygnować, lecz sięgnąć po coś gotowego, co dostarczy nam energii. 

Co zjeść, gdy nie mamy zbyt dużo czasu?

Na wstępie należy podkreślić, że regularne spożywanie posiłków jest bardzo ważne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Doskwierający głód skutecznie obniża nasze samopoczucie, zmniejsza koncentrację i powoduje nadmierne rozdrażnienie. Ciało, któremu nie dostarczamy wystarczającej ilości kalorii, po prostu nie ma siły na podejmowanie najzwyklejszych aktywności. Co więcej, spożywanie nieregularnych posiłków oraz niskokaloryczne diety bardzo negatywnie wpływają na procesy przemiany materii, co skutkować może sporymi wahaniami wagi, które są niezwykle niezdrowe.

Każdy znajdzie chociażby 5 minut na zjedzenie szybkiego posiłku, który można kupić w marketach. Najlepszym rozwiązaniem będzie baton energetyczny, który jest zazwyczaj niewielki, a zawiera wiele składników odżywczych. Batony energetyczne są produkowane w taki sposób, aby w niewielkim produkcie znalazła się odpowiednia ilość kalorii, a przede wszystkim, aby baton był bogaty w naturalne składniki, które dostarczą nam energii. 

Baton jako posiłek - co powinien zawierać?

Dla wielu osób baton to po prostu słodycz, który dostarcza wyłącznie puste kalorie, ma mnóstwo cukru i po prostu jest niezdrowy. Baton energetyczny diametralnie różni się od tradycyjnego batonika, który faktycznie wycisza uczucie głodu tylko na chwilę. Baton, który ma być zdrowy i dostarczać energię, może zawierać:

  • - Płatki owsiane,

  • - Owoce,

  • - Orzechy,

  • - Gorzką czekoladę.

Są to tylko przykłady popularnych składników batonów energetycznych, jednak już na pierwszy rzut oka widać, że są to zdrowe substancje. Batony energetyczne często wzbogacane są o kofeinę, magnez, czy też sód. Takie produkty pozwalają na szybkie przyswojenie energii z posiłku. Ponadto batony dostarczające energię bazują przede wszystkim na węglowodanach, często wzbogacone są o źródło białka, a jednocześnie zachowują bardzo niską zawartość tłuszczu. 

Batony energetyczne stanowią nie tylko zamiennik tradycyjnego posiłku podczas intensywnego dnia. Są również stosowane głównie przez sportowców, którzy przed lub po treningu nie chcą zjadać dużego posiłku, który będzie dla nich nadmiernym obciążeniem.

Prawidłowe odżywianie a zdrowie skóry

Baton energetyczny może być znakomitym zamiennikiem posiłku, jednak nie powinniśmy spożywać takich produktów zbyt często. Jak sama nazwa wskazuje, batony energetyczne mają dostarczać głównie węglowodanów, a organizm potrzebuje również źródła białka i tłuszczy. Jeśli nasza dieta będzie nadmiernie monotonna i niedostarczająca wszystkich makroskładników, wówczas szybko zauważymy to na naszej skórze. Liczne wypryski i inne problemy skórne bardzo często są objawem złej diety, jednak jeśli szybko chcemy się ich pozbyć, warto zastosować olejek z drzewa herbacianego, który niemalże natychmiast poprawi stan naskórka.

Artykuł partnera

0 Komentarze